Letní zamyšlení

Pohled na Písek trochu méně vážně.

Vážení spoluobčané,

možná se Vám to také někdy stává. Jste v situaci, kdy se máte rozhodnout pro nějaké množství a na otázku „kolik“ odpovíte „tak akorát“. Já jsem si to tuhle uvědomil při procházce po Písku. Naše město netrpí neduhy velkoměsta. Všude se dá dojít pohodlně pěšky (Hradišťákům se omlouvám, k nim je to do kopce), je tu čistý vzduch a neznáme dopravní zácpy. Na druhou stranu nejsme jako malá vesnice, kam jezdí autobus jednou denně, pojízdná prodejna jednou týdně a lišky tam dávají dobou noc. Jen tak mimoděk – už Vám někdy dala dobrou noc liška? Já to znám jen od psíků a koček.

Takže jaký je tedy Písek, velký nebo malý? Podle mne „tak akorát“. Jdete něco nakoupit a jste brzy v centru. Rozhodnete se vyrazit do přírody a za chvíli se díváte v lese po veverkách. Je libo večer kulturu či posezení v hospůdce? Žádný problém. A komu se mermomocí občas zachce ruchu velkoměsta, je za hodinku v Budějovicích či za dvě v Praze. Čekání na umístění v domově pro seniory či ošetření v nemocnici není neúměrné. Jistě, nic není ideální. Třeba naše sídliště nejsou urbanistický skvost a parkování v nich není žádná slast, ale postupně se je daří zvelebovat. Pokud někdy zavítáte do Českého Krumlova a pro samé Japonce s fotoaparátem nemáte kam stoupnout, tak si řeknete, že i těch turistů je v Písku „tak akorát“.

Pro nás Čechy je typická věčná nespokojenost a brblání. Tak až to na Vás někdy zase přijde a budete chtít lamentovat nad křikem z dětského hřiště pod svými okny nebo nad dlouhou frontou u pokladny v supermarketu, tak si řekněte, že ono to není zas tak hrozné a že v Písku se nám žije docela dobře.

A zkuste se u toho prosím trochu usmát. Jak moc? Tak akorát.

Přeji Vám hezké a pohodové léto.

Váš Jiří Hořánek

 

zdroj: Zpravodaj města Písku 7/2016

3. 8. 2016