O hovadech

Vážení spoluobčané, asi všichni víte, co je to hovado. Dá se tak lidově označit drobný létající hmyz, který není moc vidět, ale obtěžuje nás nepříjemným kousnutím. Sice se na to neumírá, tedy aspoň ne v Čechách, ale je to nepříjemné. Odborně je to dvoukřídlý hmyz z čeledi ovádovitých, ale já se občas setkávám s výsledky činnosti živočichů druhu homo sapiens, tedy člověk „moudrý“, pro něž by se spíše hodilo zařazení právě mezi ta hovada.

Mám na mysli jedince, kteří rozkopávají odpadkové koše, ulamují mladé stromky či škrabou kůru z těch vzrostlých, stříkají barvou obrazce na domy i památky, ulamují zrcátka a antény u zaparkovaných aut, vyhazují odpadky ze sběrných nádob a tak ničí hodnoty, které sami nevytvořili. Nebo ty, kteří jsou schopni jet autem okolo mateřské školky výrazně vyšší rychlostí, než je v daném úseku povolena. Sice se tím naše město nezboří, ale dokáže to naštvat a pokazit dojem z pracně budované vize, že Písek je město, kde se dobře žije.  

Co s tím? Na hmyz se dá koupit v drogerii plácačka nebo repelent. Na lidi druhu homo stupidis, tedy člověk škodlivý, se používá prevence a represe. Nelze postavit ke každému odpadkovému koši strážníka nebo kameru. O úspěšnosti vymáhání pokuty uložené bezdomovci za rozhrabání popelnice lze s úspěchem pochybovat. Zpomalovací retardéry na vozovku se nehodí všude. Tělesné tresty jsou u nás zakázány, i když podle mého názoru by taková baštonáda (výprask rákoskou na chodidla) leckterého vandala odradila od dalšího ničení.

Úctu k hodnotám obsahuje mimo jiné Bible. Ale ani víra není všelék, po staletí jsou lidé schopni se v zájmu víry v Boha zabíjet. Takže zbývá společenské odsouzení. Ve středověku se používal pranýř, ale tato forma veřejného posměchu dnes možná není. Václav Havel napsal: „Co ještě včera chápalo společenské vědomí jako neslušné, to dnes běžně omlouvá, aby to zítra zřejmě přijímalo jako přirozené a pozítří možná dokonce jako příklad slušnosti.“ Myslím si, že slušnost se zkrátka musí vyplácet, vždyť na ní vyrostla naše civilizace. A až se opět bude slušnost vyplácet, přidají se i ti lhostejní. Zkusme se nad tím zamyslet.

Přeji Vám málo střetů s hovady všeho druhu.

 

Jiří Hořánek

místostarosta       

8. 3. 2017