Zamyšlení o volbách

Vážení spoluobčané, tak nás zase čekají volby.

Ony jsou nějaké volby každý rok, někdy i dvakrát. Nu, žijeme v zastupitelské demokracii a v takovém systému to bez voleb nejde. Docela mne mrzí, proč téměř polovina obyvatel této ústavním zákonem zaručené vymoženosti nevyužije a k volbám nejde.

Zkusím rozdělit tuto množinu nevolících voličů do třech částí. První tvoří lenoši. Lidé pohodlní, kteří ctí zásadu kam nedojedu autem, tam nejdu. Raději budou doma u televize, než by se obtěžovali číst nějaké hlasovací lístky a trmácet se do volební místnosti.

Druhou tvoří ignoranti. Jejich přesvědčením je, že politika je svinstvo a že „oni“ si to nahoře vždycky udělají tak, aby obyčejný občan na to doplatil. Ať dopadnou volby jakkoliv, bude to podle nich špatně.

Třetí skupinou jsou zklamaní. Sice se zajímají o veřejné dění, ale z nabídky kandidátů si nevyberou nikoho a říkají, že prostě nemají, koho volit. A aby se sami pustili do politického angažování, na to nemají čas, chuť nebo žaludek.

První dvě skupiny asi dostane k volbám jen zásadní společenská změna podobná té, která se odehrála na podzim roku 1989. Nebo změna volebního systému, například zavedení elektronického hlasování. Ale ta třetí skupina? Zde by mohla pomoci osvěta. Třeba si tito lidé uvědomí, že tím, že fyzicky nehlasují ve volební místnosti., ještě neznamená, že nevolí. Jejich fiktivní hlas se totiž promítne poměrně dle výsledku hlasování a proto by raději měli volit „menší zlo“.

Ještě dnes existují státy, kde si lidé o všeobecném, rovném a tajném volebním právu mohou nechat jenom zdát. Tak se zamyslete a přijďte prosím volit. Už jen pro ten pocit, že jste mohli ovlivnit život kolem sebe.

Děkuji Vám.

 

Jiří Hořánek

9. 10. 2017